EKO-MAGAZÍN, EKO-NOVINY

Certifikát jako cesta k udržitelnosti?

Chcete žít udržitelně, ale nemáte přehled o všemožných certifikátech, jejichž loga na vás koukají z obalů potravin, drogerie i kosmetiky?  Co vůbec znamenají a co zaručují? Na to se podíváme v tomto  rychloprůvodci certifikacemi. 

V posledním desetiletí se roztrhl pytel s různými přírodními/eko/bio/vegan produkty. Jak poptávka rostla, bylo potřeba oficiálně potvrdit, které společnosti opravdu produkují šetrné zboží, proto vznikly certifikační a kontrolní společnosti, které jsou synonymem pro opravdu vysokou kvalitu. A právě takové značky a loga na obalech vám mohou snadno pomoci identifikovat výrobky, které například snižují dopad na životní prostředí, které nejsou testované na zvířatech nebo při jejichž výrobě nebyl nikdo vykořisťovaný. ¹

Ekologických certifikátů v zemědělství, potravinářském a kosmetickém průmyslu je nepřeberné množství. Pojďme se letem světem podívat na ty, se kterými se můžete potkat nejčastěji:


BIO zebra je certifikační logo, který potvrzuje ochrannou známku pro bio potraviny a  používá k označení produktů pocházejících z českého ekologického zemědělství. Certifikát je vydáván na rok nezávislými kontrolními organizacemi (KEZ, o.p.s., ABcert AG a BIOKONT CZ).²


EU bio list je logo, kterým jsou povinně označeny všechny balené potraviny pocházející z ekologického zemědělství Evropské unie, a to včetně místa původu. Produkty splňují přísné normy právních předpisů EU.³BIO-SIEGEL je německá certifikace potravin ekologického zemědělství. Je tak označených přes 65 tisíc výrobků.


ECOCERT je nezávislý certifikační a inspekční orgán, aktuálně jedna z největší certifikační společností. Certifikuje potraviny, kosmetiku i drogerii, které obsahují suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství.CPK  je zkratka pro značku Certifikovaná přírodní kosmetika. Český certifikát vychází ze standardů Ecocertu, takže zaručuje, že daný produkt neobsahuje syntetické sloučeniny ani látky škodlivé organismu. Výrobky označené CPK bio musí povinně obsahovat minimálně 20 % bio surovin.Značka FairTrade je označení pro „spravedlivé obchodování“. Stvrzuje, že lidé, kteří se podíleli na výrobě produktu, si vydělali odpovídající odměnu, která jim zajistí důstojné podmínky život a rozvoj jejich komunity.FSC je kontrolní organizace, která podporuje ekologické, sociální a ekonomické obhospodařování lesů s cílem chránit lesní plochy a omezovat nelegální těžbu dřeva.


Natrue je mezinárodní značka, která nastavuje přísná kritéria pro certifikaci přírodní kosmetiky. Takto označené produkty musí obsahovat minimálně  75 % přírodních látek. Natrue uděluje tři úrovně certifikace: přírodní kosmetika, přírodní kosmetika s podílem bio surovin a bio kosmetika.


The Global Organic Textile Standard (GOTS) je mezinárodní certifikát pro textilní výrobky z organických vláken, kterých musí obsahovat alespoň 70 %. Vysoce dbá na ekologické i sociální hledisko v celém dodavatelském řetězci. 
 


V-LABEL je mezinárodně uznávaná certifikace pro vegetariánské a veganské produkty a služby. Logo zaručuje vysokou kvalitu, transparentnost a je průvodcem pro snadné veg(e) nakupování.S certifikátem Cruelty Free od společnosti PETA si můžete být jistí, že produkt ani jeho suroviny nebyly testovány na zvířatech. To samé potvrzuje i mezinárodní certifikát Leaping Bunny.COSMOS je mezinárodní certifikát, který potvrzuje kvalitu přírodní a bio kosmetiky.  Zahrnuje požadavky na složení přípravků i pravidla pro jejich výrobu. Klade důraz na úspornou a šetrnou výrobu a recyklovatelnost obalů. COSMOS má dvě úrovně certifikace, a to NATURAL a ORGANIC.Zdroje

¹ https://encyklopedie.biooo.cz/certifikaty/

² https://www.kez.cz/loga-eu-a-cr

³ https://www.kez.cz/loga-eu-a-cr


Katka Třísková

Milovnice slov, přírody a zvířat. Čerstvého vzduchu, jógy, knih, dobrého jídla, červeného vína a svých blízkých ♥

Podobné články